FIZYKA

Właściwości materii: 

Wszyskite substancje są zbudowane z cząsteczek i występują w jednym z trzech stanów skupienia:


Znalezione obrazy dla zapytania cząsteczki w ciałach stałych cieczach i gazach









Ciała stałe - mają określony ksztatłt i określoną objętość, ponieważ ich cząsteczki powiązane są ze sobą w taki sposób, że tworzą sztywną przestrzenną konstrukcję (jak rusztowanie czy kratownica mostu).

Ciecze - mają określoną objętość, ale nie utrzymują żadnego określonego kształtu, ponieważ ich gęsto upakowane cząsteczki nie są ze sobą sztywno powiązane - zachowują się podobnie jak stalowe gładkie kulki wsypane do pudełka.


Gazy - nie mają określonej objętości ( są ściśliwe i rozprężliwe) i nie mają określonego kształtu, gdyż cząsteczki są w nich bardzo od siebie oddalone i nie przyciągają się wzajemnie. Oddzałują ze sobą tylko w momencie zderzeń.


Jeżeli ułożenie cząsteczek w ciele stałym jest uporządkowane to mamy do czynienia z kryształem, a jeśli jest ono nieregularne - jest ciałem bezpostaciowym (amorficznym).


Kryształy wyróżniają się zauważalną regularną budową, gładkimi ściankami i stałą temperaturą topniena.


Ciała bezpostaciowe nie mają stałej temperatury topnienia; ogrzewając je, można je doprowadzić do fazy miękkiej, w której łatwo je formować.


Wszystkie znajdujące się blisko siebie cząsteczki w ciałach stałych i cieczach przyciągają się.


Odziaływania międzycząsteczkowe są powodem wielu efektów makroskopowych (łatwych do zauważenia bez pomocy przyrządów optycznych) należa do nich zjawiska menisków wypukłego i wklęsłego, napięcia powierzchniowego cieczy. Siły oddziaływania między cząstczkami tej samej substancji (np. cząsteczkami w kropli wody) nazywa się siłami spójności. Śiły przyciągania między cząsteczkami różnych substancji  ( wody i szkła) to siły przylegania.

Komentarze